Porównywanie ofert kredytowych może sprawić kłopoty osobom, które zabierają się za to po raz pierwszy. Trzeba bowiem wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, żeby faktycznie znaleźć tani kredyt gotówkowy czy hipoteczny. A jak porównywać oferty pożyczkowe na Śląsku? Na co należy zwrócić uwagę, podczas analizowania kredytów?
Gdzie szukać kredytów na Śląsku?
Obecnie produktów finansowych szuka się głównie w Internecie. Bez wychodzenia z domu można znaleźć tani kredyt lub pożyczkę, a nawet otrzymać je w ciągu kilku minut na konto. Wystarczy wiedzieć, gdzie konkretnie ich szukać. Kredyty i firmy pożyczkowe na Śląsku przedstawia silesiakredyt.pl, gdzie można dowiedzieć się, do jakich instytucji finansowych należy się udać lub jakie strony internetowe odwiedzić, by wnioskować o dany produkt.
Jak porównywać oferty kredytowe?
Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny rodzaj kredytu, dopiero wtedy można przystąpić do porównywania ofert. Najczęściej zaciągane są kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe i konsolidacyjne. Produkty finansowe można analizować pojedynczo – wchodzić na strony banków i szukać konkretnych kredytów, sprawdzać ich parametry, warunki otrzymania itp. Dużo wygodniejszym i łatwiejszym sposobem jest jednak korzystanie z internetowych narzędzi zwanych porównywarkami kredytowymi. Te dostępne są właściwie dla każdego rodzaju zobowiązania.
Najwięcej czasu należy poświęcić na analizowanie kredytów hipotecznych. Dlaczego? Ponieważ są to długoterminowe zobowiązania, często zaciąga się je nawet na 30 lat. Należy więc skrupulatnie przyjrzeć się ofertom różnych banków i sprawdzić, jakie mają parametry oferty. Na jakie wskaźniki należy zwrócić uwagę przy porównywaniu kredytów?
Jakie parametry kredytów są istotne?
Większość osób poszukujących pierwszych kredytów kieruje się głównie oprocentowaniem. Jest to jeden ze składników części odsetkowej, jaką należy spłacić poza kapitałem. Nie jest on jednak jedyny. Oznacza to, że istnieje inny parametr, który wskazuje, jakie będą całkowite koszty kredytu. Mowa o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Wpływ na nią ma nie tylko oprocentowanie, ale też prowizja, opłata przygotowawcza czy koszty ubezpieczenia. To więc RRSO daje nam pogląd na to, ile kosztuje kredyt.
Przy wyborze zobowiązania długoterminowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj rat. Może on bowiem wpłynąć na zdolność kredytową. Wielu klientów kusi wizja rat malejących, które na początku spłaty są wysokie, a później się zmniejszają. Okazuje się jednak, że na taki rodzaj zdecydować się mogą osoby, które mają dobrą zdolność kredytową. Banki wyliczają możliwość spłaty zobowiązania, biorąc pod uwagę pierwsze raty. Jeśli są więc one wysokie, zdolność kredytowa obniża się. W takiej sytuacji bezpieczniej sięgnąć po raty równe niż otrzymać decyzję odmowną o kredycie.
W zobowiązaniach hipotecznych istotny jest również wkład własny. Przeważnie jest to 20% wartości nieruchomości, jednak niektóre banki mogą obniżyć jego wysokość do 10%, jeśli klient zdecyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zdarza się, że udzielane są także kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Wówczas zabezpieczeniem dla banku może być np. działka, na której budowany jest dom.