Kredyt obrotowy dla firm – jak to działa?

Kredyt obrotowy dla firm

Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Przedsiębiorcy biorą pożyczki nie tylko na otwarcie firmy, ale też na jej bieżące wydatki. Jednym z nich są kredyty obrotowe. Przez wiele osób traktowane są one jako możliwość pozyskania środków na ostatni moment, jednak należy pamiętać o tym, że w zależności od ustalonych warunków, mogą wiązać się ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem.

W jakim celu przyznaje się kredyty obrotowe? Dlaczego rozwiązanie to jest korzystne dla firm? Na co warto zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie tego typu zobowiązania?
Czym jest kredyt obrotowy?

W skrócie – służy do pokrycia bieżących wydatków firmy. Nie jest on więc udzielany na rozruch przedsiębiorstwa, a jedynie dla biznesów, które już istnieją. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że dzięki niemu można zarówno spłacić niemal każdy dług, jak i pokryć koszty modernizacji. Tym samym ze środków kredytowych można opłacić pensje pracowników, aktualne (nieprzedawnione) rachunki firmy, zakupić nowy sprzęt, jak i sfinansować wszelkie inne cele. Jest to więc sposób na zachowanie płynności finansowej.
Tradycyjnie kredyt obrotowy jest traktowany jako pożyczka krótkoterminowa, jednak wiele banków oferuje możliwość wydłużenia jej do łącznie nawet trzech lat. Ponadto, jeśli jest regularnie spłacana, można zaciągać ją wielokrotnie. Należy mieć na uwadze fakt, że wiele instytucji chętniej przyznaje kredyty tym firmom, które mają pozytywną historię kredytową i stabilną sytuację finansową, a także istnieją odpowiednio długi czas.

Wnioskowanie o ten rodzaj zobowiązania zasadniczo nie różni się od innych procedur, z tą różnicą, że przedsiębiorca nie musi dokładnie wykazywać celu, na który potrzebuje pożyczki. Warto też pamiętać, że jako klienci zawsze możemy próbować wynegocjować korzystniejsze dla siebie warunki, jak na przykład wywalczyć niższą marżę. Ta natomiast często jest obniżana, jeśli mieliśmy już wcześniej powiązania z bankiem, w którym próbuje się uzyskać kredyt.

Jakiego rodzaju kredyty obrotowe są dostępne na rynku?
Obecnie klienci mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów kredytów obrotowych. Są one uzależnione od oczekiwań wybranego przedsiębiorcy, a także od samej oferty banku. Pierwszy wariant nazywamy kredytem obrotowym w rachunku bieżącym (odnawialnym), drugi zaś to kredyt obrotowy w rachunku kredytowym (na raty). Czym się różnią?
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (nazywany odnawialnym lub rewolwingowym)

Ten rodzaj przyznawany jest na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 24. Do jego zaciągnięcia potrzebne jest konto osobiste u banku będącego wierzycielem. Po tej czynności ustala się maksymalną wysokość zadłużenia – do tego limitu można pobrać dowolną sumę pieniędzy, by pokryć firmowe wydatki. Powstały debet klient redukuje przez kolejne wpłaty na rachunek. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że można skorzystać ze środków bez każdorazowego określania celu, na które ich potrzebujemy.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
W przypadku tego wariantu przedsiębiorca jest zmuszony każdorazowo przedstawiać cel, na który chce zaciągnąć zobowiązanie. Jeżeli natomiast wykorzysta uzyskane środki na inne wydatki, musi liczyć się z tym, że bank zażąda natychmiastowej spłaty, a dodatkowo może również nałożyć na niego karę. W przypadku kredytu w rachunku firmie przydzielana jest jednorazowo określona kwota, którą klient może spłacać w ratach lub w jednej transzy.

Zalety i zobowiązania związane z kredytem obrotowym
Główną zaletą jest fakt, że jest on jedną z najszybszych metod pozyskania funduszy na regulację aktualnych zobowiązań. Dzięki temu, że może być wielokrotnie odnawiany, stanowi doskonałe zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Jest też elastyczny i daje możliwość wynegocjowania najlepszych warunków, w tym tych dotyczących kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania, a także sposobu wypłacania środków – jednorazowo lub w transzach, jak oferuje to np. Santander Bank Polska.

Z drugiej strony należy pamiętać o obowiązkach ze strony przedsiębiorcy. Aby uzyskać ten kredyt, banki wymagają założenia konta osobistego. Trzeba więc wziąć pod uwagę koszty związane z jego prowadzeniem. Konieczne też może być zabezpieczenie kredytu, co wiąże się ze zwiększoną wartością długu. Samo oprocentowanie zaś oscyluje w okolicach 10%.

Kredyt obrotowy – warto?
Płynność finansowa działalności gospodarczej jest najważniejsza. Wszelkie przestoje, czy to w opłacie faktur, zakupie nowych urządzeń, czy też wypłacaniu wynagrodzenia dla pracowników wiąże się ze stratami – zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi. Dlatego też zaciągnięcie tego typu zobowiązania jest jednym z najrozsądniejszych rozwiązań, gdyż pozwala funkcjonować firmie bez zakłóceń. Dzięki temu zaś, że umowy można negocjować, każdy przedsiębiorca ma szansę uzyskania korzystnych warunków.

Author: kredyt24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *