Przelew weryfikacyjny – do czego służy i kiedy jest stosowany?

weryfikacja przelewem

Osoby które starały się już o uzyskanie kredytu internetowego, oraz przedsiębiorcy którzy wnioskowali w przeszłości o założenie konta firmowego online, na pewno zetknęli się już z takim pojęciem jak przelew weryfikacyjny. Warto więc przybliżyć osobom, które nie miały jeszcze styczności z tego typu przelewem, co to jest przelew weryfikacyjny, do czego służy i kiedy jest stosowany.

Przelewy weryfikacyjne zaczęły być stosowane w momencie gdy banki zaczęły udostępniać swoje produkty finansowe przez internet. Konieczne było zastosowanie dodatkowego środka weryfikacyjnego, dzięki któremu bank miałby pewność tego, że osoba która składa wniosek o kredyt czy założenie konta osobistego, jest na pewno tą osoba, za którą się podaje. Właśnie w tym miejscu zastosowanie znalazł przelew weryfikacyjny.

Zastosowanie przelewów weryfikacyjnych

W jaki sposób przelew weryfikacyjny może pełnić rolę potwierdzenia tożsamości? Otóż każde konto bankowe posiada przypisane dane identyfikacyjne posiadacza rachunku. Właśnie na tej podstawie bank może zweryfikować dane osoby wnioskującej o produkt finansowy (kredyt online, konto osobiste, konto firmowe) a następnie porównać je z danymi właściciela rachunku. Jeżeli te dane są identyczne a więc zgadza się imię i nazwisko posiadacza rachunku, adres oraz miejsce zamieszkania, wówczas weryfikacja zostaje przeprowadzona pozytywnie. Jeśli jednak któreś z tych danych byłoby inne (choćby numer mieszkania) wówczas weryfikacja będzie miała status negatywny.

Weryfikacja przelewem – jak to działa?

Osoba która jest zainteresowania konkretnym produktem finansowym takim jak konto osobiste czy pożyczka online, w celu dodatkowej weryfikacji tożsamości jest proszona o wysłanie przelewu weryfikacyjnego. Najczęściej w tym celu konieczne jest wysłanie 0,01 lub 1,00 zł z konta bankowego, którego jesteśmy właścicielem.

Kiedy najczęściej są stosowane przelewy weryfikacyjne?

Jak wspomnieliśmy już na wstępnie, przelewy weryfikacyjne były już stosowane w momencie gdy banki zaczęły oferować pierwsze produkty finansowe przez internet. Były to wówczas głównie konta osobiste czy rachunki firmowe (mBiznes czy konto firmowe Inteligo), które można było założyć całkowicie przez internet. Dzięki zastosowaniu weryfikacji przelewem, nie było konieczne odwiedzanie placówki przez klienta. Weryfikacja następowała online a jedynym obowiązkiem było złożenie podpisu na umowie dostarczonej za pośrednictwem kuriera.

Gdzie dzisiaj stosowany jest przelew weryfikacyjny?

Przelewy weryfikacyjne nadal bardzo często stosowane są przy zakładaniu kont osobistych online oraz rachunków firmowych. Dzięki temu osoba, która jest zainteresowana założeniem takiego konta, nie musi odwiedzać w tym celu placówki bankowej. W bardzo podobny sposób udzielany jest również kredyt przez internet. W ciągu ostatnich lat bardzo mocno rozwinął się również sektor pozabankowy, który odpowiedzialny jest za szeroką ofertę pożyczek ratalnych oraz chwilówek udzielanych na 30 dni. Większość firm udzielających tego rodzaju pożyczek, również wykorzystuje przelew weryfikacyjny do potwierdzenia tożsamości swoich klientów.

Author: kredyt24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *